Nie masz produktów w koszyku.

Search

Pielęgnica Meeka (Thorichthys meeki)

Opis

fireMouth1

Pielęgnica Meeka - Thorichthys meeki. Posiada ciało barwy niebieskoszarej z dwoma czarnymi plamami. Spód ciała jest barwy krwistoczerwonej, a płetwy brunatnoczerwone. Rozróżnienie płci jest dosyć trudne. Płetwa odbytowa samca jest bardziej zaostrzona. Ponadto samiec jest większy oraz masywniej zbudowany. Pielęgnica Meeka jest bardzo płochliwa i lubi mieć kryjówki wśród kamieni czy roślin wodnych. Dorosłe ryby są monogamiczne i mają własne terytorium, którego zaciekle bronią nawet przed większymi od siebie, groźnymi drapieżnikami. Należy do ryb litofilnych, tzn. składających jaja na twardym, kamienistym podłożu, z reguły na płaskich kamieniach.

fireMouth2
fireMouth3

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w stawach i rzekach Gwatemali i regionu Jukatanu w Meksyku.

Długość

Dorasta do 11 cm. W warunkach naturalnych osiąga długość 15 cm.

Odżywianie

Wolą pokarm w większych kęsach, np. dżdżownice, małe rybki, kawałki wołowiny. Lubią także duże larwy wodnych owadów – pływaka żółtobrzeżka lub ważek z rodzaju Aeschna.

Temperatura

Dorosłe ryby są bardzo odporne na spadek temperatury: wystarcza im 20ºC, a okresowo mogą nawet wytrzymać temperaturę 15ºC. Optymalna temperatura wynosi około 25-27 C.

Warunki hodowlane

Mogą być hodowane z innymi rybami, ponieważ są stosunkowo spokojnie usposobione. W bardzo dużym zbiorniku mogą być hodowane z innymi pielęgnicami. Najlepiej jest wpuścić kilka nie terytorialnych ryb, aby zwracały na siebie uwagę. Muszą to być ryby znaczących rozmiarów, żeby nie zostały potraktowane za pokarm. Nie mogą mieć towarzyszy w czasie tarła, ponieważ wtedy stają się bardziej agresywne. Raz na jakiś czas wśród tego gatunku zdarzają się osobniki bardziej agresywne od innych. Konieczność intensywnego karmienia ryb zmusza do regularnego czyszczenia zbiornika. W akwarium hodowlanym, z dużym stadem ryb, musi być stale włączony filtr, a ponadto raz lub dwa razy w tygodniu należy wymienić 2/3 wody na świeżą. Zbiornik około 130 litrowy powinien wystarczyć do hodowli jednej pary. Do dekoracji akwarium mogą służyć płaskie bądź zaokrąglone kamienie, tworząc kilka grot. Niezbędne jest zaopatrzenie akwarium w liczne kryjówki. Najlepsza jest woda średniej twardości, o pH neutralnym do zasadowego. Zastosowane rośliny muszą silny system korzeniowy oraz mocne liście.

Rozmnażanie

Jednym z głównych warunków umożliwiających rozmnożenie tego gatunku jest posiadanie dobranej pary. Przed planowanym tarłem ryby należy intensywnie karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego. W tym celu najlepsze są dżdżownice, wazonkowce oraz tubifex. Dzięki takiemu pokarmowi ryby chętniej przystępują do tarła. Optymalna temperatura wody do odbycia tarła i rozwoju jaj wynosi 26-27ºC, twardość 10ºdGH, 2ºdCH, a pH nie powinno spadać poniżej 6,0. Większe zakwaszenie wody i wzrost stężenia azotanów ujemnie wpływa na zdrowie ryb i może nawet doprowadzić do śnięcia bez dodatkowych, wyraźnych przyczyn. Rodzice mają silne rozwinięty instynkt opiekuńczy, oboje opiekują się jajami i narybkiem. Pielęgnica Meeka jest gatunkiem bardzo płodnym. Zazwyczaj składa około 200 ziarenek żółtawej ikry o średnicy około 0,1 cm. Po tarle samica wachluję złożoną ikrę w celu zapewnienia jej dużej ilości tlenu. Raz na jakiś czas samiec przejmuje jej rolę, jednakże większość czasu spędza na odpędzaniu wrogów oraz pilnowaniu terytorium. Młode wylęgają się po około 3 dobach i od razu są przenoszone do wykopanego przez rodziców dołka. Po upływie kilku dni młode pozbywają się woreczka żółciowego i od tego momentu należy rozpocząć dokarmianie. Narybek żywi się początkowo larwami solowca lub widłonogów, później innym pokarmem, np. siekanymi rurecznikami, zooplanktonem, larwami komarów, skrobanym mięsem wołowym, wołowymi sercami. Jedzą bardzo dużo. Należy pamiętać o regularnej podmianie co około 3 dni 15% wody. Oddzielamy młode w momencie gdy zauważamy, że dorosłe przestają się nimi opiekować.