Nie masz produktów w koszyku.

Search

Pyszczak Delfin (Cyrtocara moorii)

Cyrtocara moorii–endemiczny gatunek słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Jedyny przedstawiciel rodzaju Cyrtocara. Bywa chętnie hodowany przez akwarystów.

Jest zaliczana do pyszczaków z grupy utaka. Charakteryzuje się łagodnym usposobieniem. Żywi się zoobentosem znajdującym się w piaszczystym podłożu.

blueDolphin2

Środowisko występowania

Występuje endemicznie w płytkich wodach z piaszczystym lub piaszczysto-żwirowym dnem Jeziora Malawi (Niasa) położonego w Afryce wschodniej. Żyje w temperaturze wody 24–28 °C o wysokiej twardości ogólnej i węglanowej.

Wygląd i dymorfizm płciowy

Należy do bardzo dużych pyszczaków, dorasta do 30 cm długości w naturze lub zbiornikach powyżej 600 l. W mniejszych zbiornikach osiąga 15–25 cm, zwykle około 20 cm (samce, 15 cm samice). Charakteryzuje się krępym, wysokim i bocznie spłaszczonym ciałem. Głowa duża, z czołowym garbem tłuszczowym, który jest dość mały w porównaniu do innych gatunków pielęgnicowatych. Ubarwienie w metalicznych odcieniach koloru niebieskiego. Samice Cyrtocara moorii charakteryzuje bledszy odcień ubarwienia, samce są potężniejsze od samic lecz wielkością mogą różnić się minimalnie.

Rozmnażanie

W czasie tarła u samic wykształca się pokładełko. Tarło następuje po zrobieniu przez samca gniazda. Samiec trze się z każdą samicą na przemian. Samice bardzo troskliwie opiekują się swoim narybkiem, który osiąga po wypluciu z pyska 1,2–1,5 cm długości. Młode szybko rosną.

Samce moorii osiągają dojrzałość płciową w wieku 16 miesięcy, a samice w wieku 2 lat. Zaloty u tych ryb mogą już następować po ukończeniu siedmiu miesięcy, kiedy samce zaczną się wybarwiać i zaczną się im wydłużać płetwy. Płeć samic można rozpoznać, gdy skończą rok – są szarawo-błękitne i drobniejsze, a samce dłuższe, niebiesko-błękitne, z niebieskim pyszczkiem (dominujące) oraz dłuższymi płetwami. Samice po ukończeniu 2 lat wyglądają podobnie jak samce, aczkolwiek są mniejsze oraz skromniej ubarwione.

Nazewnictwo

Wśród polskich akwarystów Cyrtocara moorii nazywana jest błękitnym delfinkiem,delfinkiem Malawi lub pyszczakiem-garbuskiem.

Hodowla

Akwarium nie krótsze jak 20 cm o pojemności około 300 litrów, jako podłoże najlepiej sprawdza się drobny piasek, idealnie nadaje się śnieżnobiały Aquasand Diamond Argus.

Tempereatura wody około 25 stopni, twardość gH 8-20 n, kH 12-15 n, pH 7,3-8,8.

Pokarm urozmaicony suchy witaminizowany, żywy lub mrożony solowiec i drobny plankton, glony nori.

blueDolphin3
blueDolphin4